Siparis Telefon: 0 216 671 98 99 / 0530 498 56 56

ALIŞVERİŞ SEPETİ
0 ürün var.
 
En Çok Satılanlar
Tus Full Eğitim Seti Tus Full Eğitim Seti
1,650.00TL  
Patoloji Patoloji
150.00TL  
Anatomi Anatomi
150.00TL  
Biyokimya Biyokimya
150.00TL  
Kadın Hastalıkları ve Doğum Kadın Hastalıkları ve Doğum
150.00TL  
Genel Cerrahi Genel Cerrahi
150.00TL  
Farmakoloji Farmakoloji
150.00TL  
Dahiliye Dahiliye
150.00TL  
Mikrobiyoloji Mikrobiyoloji
250.00TL  
Yds Rusça Soru Bankası Yds Rusça Soru Bankası
179.00TL  
 
Özel
 
FORUM

 

TUS BİYOKİMYA UZMANLIĞI

TUS BİYOKİMYA UZMANLIĞI

Kimya bölümü okuyan genç meslektaşlarımız ve mezun olduktan sonra kariyer yapmayı düşünen meslektaşlarımız için değişik bir fırsat TUS.Bazı arkadaşlarımız bu konuyu çokça soruyor.Bu konu kimyagerler tarafından çok bilinmiyor ve biyologlar bu sınava daha çok ilgi gösteriyorlar.Bu yazımızda Tus sınavının bir kimyagere sağladığı avantajları,sınavın kapsamı ve sınav sonrası eğtim dönemlerinden bahsedeceğiz.Böylece bu yolda yürümek isteyen meslektaşlarımıza ışık tutmak ,bir yol haritası çizmelerine yardımcı olmak istiyoruz.

Tıpta Uzmanlık Sınavı’na; Fen Fakültesi ya da dengi fakültelerin Kimya, Biyoloji bölümü, Kimya Yüksekokulu, Eczacılık Fakültesi, Eczacılık Yüksekokulu ya da Veterinerlik Fakültesi mezunları ve son sınıf öğrencileri de katılabilmektedir.

Tababet Uzmanlık Tüzüğü 6.Madde B bendine göre ;biyokimya ve klinik biyokimya uzmanlık eğitimi için fen fakültesi ya da dengi fakültelerin kimya, biyoloji bölümü, kimya yüksekokulu, eczacılık fakültesi, eczacılık yüksekokulu ya da veteriner fakültesi,tıbbi farmakoloji uzmanlık eğitimi için eczacılık fakültesi ya da eczacılık yüksekokulu, fen fakültesi kimya bölümü ya da kimya yüksekokulu,fizyoloji uzmanlığı eğitimi için, fen fakültesi biyoloji ve kimya bölümleri ya da kimya yüksekokulu ya da veteriner fakültesi, mezunu olmak gerekir.Ancak tıp dışı branşlar Tıp Fakültelerini bu uzmanlık kadrolarını tercih edemiyorlar,sadece Sağlık Bakanlığına bağlı Eğitim Araştırma Hastanelerindeki Asistanlık kadrolarını tercih edebiliyorlar.Her yıl sadece Biyokimya ve klinik biyokimya uzmanlık kadrosu açılmaktadır.Yani Kimyagerler Biyokimya uzmanlığı için başvurabiliyorlar.

Sınav iki gün sürüyor.İlk gün ingilizce sınavına giriliyor.1.Aşamada İngilizce sınavından 60 almanız gerekiyor.Bu ingilizce sınavının kapsamı ;verilen tıbbi metinler hakkındaki soruları cevaplanmaktır.Toplam 20 tıbbi paragrafın,herbirinden 5′er soru olmak üzere toplam 100 soru sorulmaktadır.Bu soruları çözebilmek için gramer bilgisi değil ,okuduğunu anlamak yeterli.Bunun için de tıbbi ingilizce kelimelerini öğrenmek gerekiyor.Bu sınavın sonuçları ertesi gün sınav salonun kapısına asılıyor ve bu sınavdan 60 ve üzeri puan alanlar Temel bilimler sınavına girebilmektedirler.Ertesi günkü sınavda temel bilimler 1 ve temel bilimler 2 sınavına giriliyor.Toplam 200 soru cevaplanıyor bu sınavlarda. Temel bilimler1 ( Mikrobiyoloji,biyokimya,anatomi ,fizyoloji,patoloji,farmakoloji sorularından oluşuyor.Ağırlıklı olarak biyokimya ve mikrobiyoloji) temel bilimler 2 sınavı ise mikrobiyoloji ,biyokimya farmakoloji ,ve patolojiden oluşuyor =%40 biyokimya % 40 mikrobiyoloji  %10 framakoloji %10 patoloji den oluşmakta.

Temel bilimler testlerinin yaklaşık kapsamını tablo halinde ifade edersek;

Testin Adı Soruların gelebileceği alanlar Testteki Yaklaşık Payı
Temel Tıp Bilimleri Test 1
( TTBT-1)
Anatomi %10
Embriyoloji ve Histoloji %4
  Fizyoloji %6
  Tıbbi Biyokimya %20
  Tıbbi Mikrobiyoloji %20
  Tıbbi Patoloji %20
  Tıbbi Farmakoloji %20
 
Temel Tıp Bilimleri Test 2
(TTBT-2)
Embriyoloji ve Histoloji %5
Fizyoloji %5
  Tıbbi Biyokimya %45
  Tıbbi Mikrobiyoloji %45

Tablodan da anlaşılacağı gibi ağırlık verilmesi gereken dersler Mikrobiyoloji ve Biyokimyadır.Bu derslerden soru kaçırmamak gerekiyor.

Tıp dışı branşlar(biyolog,kimyager,veteriner,eczacı..) yanlızca sağlık bakanlığı eğitim ve araştırma hastanelerini tercih edebilmektedirler.Teorik olarak kimyagerler biyokimya ,farmakoloji ve fizyloji alanlarını tecih ederbilseler de pratikte eğitim araştırma hastanelerinde yanlızca biyokimyadan kadro açılmaktadır.Ayırca söyle bir durum var bu kadroları tıpcılarda tercih edebildiğinden iş biraz daha zorlaşıyor ve tıp fakültelerindeki kadroları tercih edememiz de bir dez avantaj.Genel de nisan döneminde ortalama 1-2 , eylül döneminde yaklaşık 5-10 kontejan bulunmaktadır.Ortalama biyokimya puanı ise 65 ve üzeridir.Bu puanı almak için ise yaklaşık her iki testten en fazla  25          yanlışınız bulunmalı.Yani çok sıkı çalışmalı ve soru kaçırmamak gerekiyor.

Biyokimya asistanlığı 4 yıl sürüyor.Bu süre zarfın da maaş alıyorsunuz.Maaş konusunda tıp fakültesi mezunu olmadığınız için özel hizmet tazminatınız daha düşük olduğundan diğer asistanlardan 100-200 ytl daha az maaaş alabilirsiniz.Ayrıca hastane yönetimleri tıpçı olmadığımız için döner sermayeyi de diğer asistanlardan daha az verebilirler ancak bu hastane yönetimin tercihine bağlı.(ancak böyle bir insiyatifleri var).Maaaş konusundaki durum asistanlığı bitirip uzmanlığa başladığınızda da geçerli .Bir pozitif durum var Tıp fakültesi mezunları gibi uzmanlığa başladığınızda mecburi hizmetiniz yok.4 yıl sonrasında alacağınız ünvan Biyokimya ve Klinik biyokimya Uzmanı‘dır.Sağlık Bakanlığı Hastanelerin ve özel hastane biyokimya laboratuarlarında uzman olarak çalışabilir,kendiniz laboratuar açabilirsiniz.
Hazırlık aşamasında ise öncelikle ingilizceyi halletmek gerkiyor.İngilizce tıbbi ceviri üzerine çalışmak gerekli Normal grameri halledip,tıbbi kelimeler ezberlemek ,tıbbi metinler üzerinde çevirler çalışmak gerkiyor.Hacettepe-taşın bu konuda yayınları var.Ayrıca tusdata yayınları ve kliniksiyen de de tıbbi çeviri teknikleri kitapları faydalı olur. İngilizceden 60 almanız gerekiyor. İngilizceyi yaparım diyor sanız bu aşamyı es geçebilirsiniz.İngilizce sınavından aldığınız 60 puanı 2 yıl geçerli .2 yıl içerisinde 60′ ı geçtiyseniz bu sınava girmeden direkt pazar oturumuna temel bilimler sınvına girebilirsiniz.Yani bir dönem ingilizceyi geçip sonra temel billimleri halledebilirsiniz.
Temel bilimlere çalışırken de ağırlığı mikrobiyoloji ve biyokimyaya vermelisiniz.Çünkü sınavda ağırlığı olan iki ders onlar sonraki ağırlığı da patoloji ve farmokolji oluşturyor. Anatomi ve fizyoloji çok zor ve ağırlığı az bunlarda çok soru gelen konulara çalışsanız iyi olur .Tus data ,kliniksiyen ders notları ve soru bankalarını edinmelisiz.Konuları okuyup bol soru çözmeniz ve ter türlü soru tipine aşina olmaznız gerekiyor.
Eğer isterseniz büyük şehirlerde tus için dershaneler var.Buraları takip etmeniz çok faydalı olur.Ama maddi külfeti var biraz.Hiç olmazsa onların kampları ve denemelerine de katılabilirsiniz.
Zaten ilk girişte kazanılacak bir sınav değil.2-3-4-5-6 sabırlı ve sıkı çalışılması gerekiyor.çünkü zorlu bir sınav ve 1-0 yenik başlıyorsunuz.Kendinizden ve sosyal hayatınızdan da biraz fedakarlık etmeniz gerekiyor.
Sanırım merak edilen tüm soruları bu yazıda cevapladım.Unuttuğum ve sormak istediğiniz soru varsa onları da cevaplamaya çalışırım elimden geldiğince. Sitenin iletişim forumundan bu konudaki sorularınızı iletebilirsiniz.Sınav zor ancak önemli olan zoru başarmak. Bu yönde kendinize bir kariyer planladıysanız; şimdiden kolay gelsin.

 

 

TUS - BİYOKİMYA - UZMANLIĞI - TUS BİYOKİMYA UZMANLIĞI - BİYOKİMYA UZMANLIĞI TUS