Siparis Telefon: 0 216 671 98 99 / 0530 498 56 56

ALIŞVERİŞ SEPETİ
0 ürün var.
 
En Çok Satılanlar
Tus Full Eğitim Seti Tus Full Eğitim Seti
1,650.00TL  
Patoloji Patoloji
150.00TL  
Anatomi Anatomi
150.00TL  
Biyokimya Biyokimya
150.00TL  
Kadın Hastalıkları ve Doğum Kadın Hastalıkları ve Doğum
150.00TL  
Genel Cerrahi Genel Cerrahi
150.00TL  
Farmakoloji Farmakoloji
150.00TL  
Dahiliye Dahiliye
150.00TL  
Mikrobiyoloji Mikrobiyoloji
250.00TL  
Yds Rusça Soru Bankası Yds Rusça Soru Bankası
179.00TL  
 
Özel
 
FORUM

 

TUS ANATOMİ

TUS ANATOMİ

 

TUS çoktan seçmeli bir sınav dolayısıyla minimum bilgiyle maskimum soru çözmek mümkün bunun için tabi ki çalışmak ve bir sürü yapının adını ve fonksiyonunu ezberlemek gerekli ancak genel yaklaşımda bulunabilecek kadar özellikle Topografik Anatomi bilgisine hakim olmak ve fotografik hafızaya yönelik çalışmak başarının anahtarı diye düşünüyorum.

                  Çalışmaya başlamadan önce mutlaka  yapılması gereken ilgili konuyla ilgili daha önceki sınavlarda sorulmuş eski soruların güvenilir bir kaynaktan incelenmesi. Burada kastettiğim soruları çalışmak değil sadece soruları özellikle soru köklerini hızlı okumayla gözden geçirmek. Bu sayede ilgili konuda soruların hangi alt başlıklarda yoğunlaştığı ve ne tarz sorular geldiği konusunda bir fikir sahibi olup sonra oturup o konuyu çalışmak size hem zaman kazandıracaktır hem de başarınızı katlayacaktır.

                  Anatomi sorularında temel problem düzenli bir konu dağılımının her zaman mümkün olmayışıdır. Örneğin her sınavda bir kemik veya eklem, bir  kas, bir kalp, bir arter, bir ven, bir MSS, bir PSS, bir Sindirim, bir Solunum, bir ürogenital sistem sorusu gelse çalışacağımız konulara aşağı yukarı eşit zaman ayırarak aldığımız riski azaltmak mümkün olurdu. Ancak öyle sınavlar var ki 6 – 7 soru nöroanatomiden geliyor veya dolaşım ağırlıklı oluyor veya bazen de tam tersi 5-6 soru birden Lokomotor sistemden geliyor ve bu dengesiz dağılım nedeniyle avantaj veya dezavantajlar yaşayabiliyoruz.

                  İdeali her konuya zaman ayırmak, ancak tecrübeyle sabittir ki bu sınav için Dolaşım sistemi ve Nöroanatomi konularına hakim olarak sınava girmek genellikle 6-7 sorunun rahatlıkla yanıtlanması demek. Üstelik klinik bilimler sorularının çözülmesinde de bu bilgiyi kullanabildiğimizi düşünürsek ağırlık vermemiz gereken konuların bunlar olduğu düşüncesindeyim. Lokomotor sitem için özellikle ekstremite eklemlerinin ve kaslarının fonksiyonlarının iyi bilinmesi, kranyum iskeletinin önemli delik veya kanallarının bilinmesi genellikle yeterlidir.

                  TUS genelinde Anatomi sorularının genellikle 1 veya 2 tanesi zor denebilcek sorular, 5 veya 6 soru orta zorlukta, çalışanın ve oryantasyonu iyi olanların kolaylıkla yapabileceği sorular olmakta genellikle 2 veya 3 soru çok kolay denebilecek (bazen de eski soru)sorulardan oluşmaktadır.

                  TUS’da başarılı olabilmek için soruların en az %70’inin doğru yanıtlanması gerekmekte, Anatomi sorularının toplam 10 tane olduğu düşünülürse en az 7 ideali 8 veya 9’unun doğru yanıtlanması gerekmektedir.

 

 

 

 

TUS ANATOMİ - TUS ANATOMİ BİLGİLERİ - TUS ANATOMİ YE NASIL ÇALIŞILMALI - DERS TEKNİKLERİ - TUS - ANATOMİ